Silkeborg Streetfood Festival Tilbage i Lunden med Smagfulde Oplevelser

Silkeborg Streetfood Festival vender tilbage til Lunden

Silkeborg forbereder sig på en eksplosion af smage, da den populære Streetfood Festival returnerer til byparkens Lunden fra 18.-22. juni 2025. Arrangør Mad & Kultur lover over 60 forskellige retter – fra prisvindende indisk butter chicken og bao buns til saftige burgere, loaded fries og churros – i en kulinarisk oase midt i byen. Det fulde program og flere detaljer kan findes på streetfood silkeborg.

Ny lokation i Lunden

Festivalen, der tidligere har tiltrukket op mod 40.000 gæster, flytter fra Søvejen til Lunden for at skabe endnu bedre plads til folkefesten. Åbningstiderne er onsdag-torsdag 15-21, fredag-lørdag 11-00 (madboder lukker 21), og søndag 11-18. Der er gratis adgang, og underholdningen inkluderer koncerter, shows, barer med specialøl og cocktails samt familieaktiviteter.

Autentisk streetfood i fokus

“Vi omdanner Lunden til en jungle af oplevelser med autentisk streetfood og god stemning,” siger arrangørerne. Nyheder peger på et særligt fokus på lokale madkoncepter og veganske/vegetariske optioner som falafel wraps og fiske-tacos, der matcher trends fra andre markeder som Silkeborg Food Truck Market.

Forventning om rekordstatus

Tidligere succeser, som 25.000 gæster i august-versionen med artister som Fætters og Zididada, understøtter forventningerne om rekordtilslutning. Silkeborg positionerer sig som Jyllands madhovedstad med gratis kulturstøtte fra kommunen.

Besøgende roses for hygge og mangfoldighed på Tripadvisor, hvor Gorilla Inc. er nævnt som en streetfood-perle. Følg @madogkultur for opdateringer om konkurrencer og lineup. Perfekt pusterum i grønne omgivelser – tag familien med!

(Kontakt: [email protected], +45 53 70 82 83)